FURMARK Sertifikasyon Brifingi

  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
FURMARK Sertifikasyon Brifingi

FURMARK Sertifikasyon Brifingi

Uluslararası Kürk Federasyonu (IFF) tarafından kürkün üretim aşamasından, tüketiciye ulaşmasına kadar takip ve kontrolü amacıyla yeni bir sertifikasyon sistemi oluşturulması kararı verilmiştir.
Bu maksatla IFF tarafından oluşturulan ve 2020 yılından itibaren yürürlüğe girmesi planlanan bu yeni sertifikasyon sisteminin adı FURMARK’dır. FURMARK’ın oluşturulmasının temel amaçlarından biri kürk konusunda hassas olan tüketicinin endişe duymadan ürünleri kullanmasını sağlamaktır. FURMARK etiketi taşıyacak tüm kürkler ; denetlenen çiftlikler de üretilmiş ve denetlenen yaban hayvanlarının müzayede evlerinde satılan ürünlerini temsil edecektir.
Bu kapsamda üyelerimizin de 2020 yılından itibaren FURMARK sertifikasyonu ile çalışması ve bu etiketi kullanabilmek için yapılması gereken prosedürleri tamamlaması önem arz etmektedir. Söz konusu farkındalığın oluşması hitamında FURMARK etiketi taşıyan kürk almak ve işlemek ve üretim sonrasında bu etiketi kullanmak sertifikasyon sistemi bakımından zorunluluk haline gelecektir.
Bu konuda IFF tarafından sektörümüzde faaliyet gösteren tüm ülkelerde bilgilendirme brifingleri verilmektedir. KSİAD’ da FURMARK konusundaki gelişmeleri yakından takip ederek üyelerini bilgilendirmeye devam edecektir.