Başkandan

  1. Ana Sayfa
  2. Kurumsal
  3. Başkandan
Başkandan

Başkandan

      DEĞERLİ üYELERİMİZ 22 HAZİRAN 2021 TARİHİNDE YAPTIĞIMIZ 9. OLAĞAN GENEL KURUL İLE YENİ YÖNETİM KURULUMUZU SEÇMİŞ BULUNUYORUZ. 

       YENİ DÖNEMDE 2 SENENİN SONUCUNDA ELDE ETTİĞİMİZ TECRÜBELERİ KULLANMAK İÇİN YENİ BİR YAPILANMAYA GİTTİK. YÖNETİM KURULUMUZU DERNEĞİMİZDE AKTİF VE YATIRIMLARI OLAN, SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARININ FARKINDA OLARAK İCRAAT YAPABİLECEK DİNAMİK, GİRİŞİMCİ VE VİZYON SAHİBİ OLAN GENÇ ÜYELERDEN OLUŞTURDUK  

            BUNUNLA BİRLİKTE; SEKTÖRÜMÜZÜN KARŞILAŞMASI MUHTEMEL TEHDİT VE KÜRKE YÖNELİK MENFİ ALGILARLA DAHA ETKİN MÜCADELE ETMEK İÇİN SORUNLARI ÖNCEDEN ÖNGÖRECEK PROAKTİF BİR YAKLAŞIM SERGİLEYECEĞİZ.

            ŞİMDİ KISACA MÜTEAKİP DÖNEMDE YENİ YÖNETİM KURULU OLARAK HEDEFLEDİĞİMİZ PROJELERDEN BAHSETMEK İSTİYORUM.

1.        BİTMİŞ ÜRÜNDE ÖTV SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ

            2019 ŞUBAT AYINDA HAM ÜRÜNDE ÖTV SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ BİZZAT ŞAHSIMIN DA YER ALDIĞI YÖNETİM KURULLARINDA GERÇEKLEŞTİ. FAKAT BİTMİŞ ÜRÜNDE ÖTV YÜZDE YİRMİDEN YÜZDE YİRMİ BEŞE ÇIKARILDI VE DAHA BÜYÜK BİR SORUN İLE KARŞI KARŞIYA KALDIK. YURT İÇİNDE YAPILAN ALIM SATIMLARDA ÖTVLİ FATURA KESİLMESİ ZORUNLULUĞU OLUŞTU. ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE, BU SORUNUN, HAM ÜRÜNDEKİ ÖTVNİN KALDIRILMASINDAKİ TECRÜBELER IŞIĞINDA VE HÜKÜMETLE KURULAN İYİ İLİŞKİLERLE ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ.

BUNUN YANINDA CİTES KAPSAMDIŞI BELGESİ ÜCRETLERİNİN KALDIRILMASINA YÖNELİK TALEPLERİMİZİN KARŞILANMASI İÇİN HER TÜRLÜ GİRİŞİMLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ.

2.        STK’LAR, MERKEZİ VE YEREL YÖNETİMLER İLE İLİŞKİLER

            SEKTÖREL SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN TÜM KAYNAK VE YOLLARIN ETKİN BİR ŞEKİLDE KULLANILMASI MAKSADIYLA KAMU KURUMLARI VE YEREL YÖNETİMLER İLE İYİ İLİŞKİLER GELİŞTİRECEĞİZ. BU MAKSATLA YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN AKTİF BİR ŞEKİLDE DERNEK MENFAATLERİ İÇİN ÇALIŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ. BU KAPSAMDA YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN OLUŞTURULMASI SAFHASINDA BU TÜR GİRİŞİMLERİMİZDE ETKİN OLACAK İSİMLERE YER VERDİK. BUNUN YANINDA İDMİB, İTKİB, TDKD, TÜRKİYE DERİ VAKFI GİBİ TÜM STK’LAR İLE KOORDİNELİ ÇALIŞACAĞIZ.

3.        ÇALIŞTAYLAR

            HER YIL DÜZENLİ OLARAK YAPILAN FİNANASMANI YURT DIŞINDAN SAĞLANAN VE ULUSLARARASI KÜRK FEDERASYONU AVRASYA KURULUNUN GÖNDERDİĞİ MODA TASARIMCILARININ KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN GELENEKSEL ÇALIŞTAYLARA ÜNİVERSİTELERİMİZDEKİ MODA TASARIM BÖLÜMLERİNDEN BAŞARILI VE İSTEKLİ TASARIMCILARIN DA KATILIMI SAĞLANACAKTIR. BU ÇALIŞTAYLAR İLE KÜRKÜN MODADA ÖNEMİ VE DEĞERİNİN HAKETTİĞİ YERE GELMESİ İÇİN İŞBİRLİĞİ VE DESTEK FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEĞİZ.

4.        ÜNİVERSİTELERDE DERS VERİLMESİNE KATKI VE MODA TASARIM

            İSTANBUL UN ÖNDE GELEN 2 ÜNİVERSİTESİNDE KURDUĞUMUZ 2 KÜRK ATÖLYESİNDE BELİRLİ BİR MÜFREDAT ÇERÇEVESİNDE SEKTÖRÜN İLERİ GELEN USTA EĞİTİCİLERİ TARAFINDAN MODA TASARIM ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM VERİLMESİNE DEVAM EDECEĞİZ. HEDEFİMİZ TASARIMCI OLACAK TÜM ÖĞRENCİLERE KÜRKÜ TANITMAK SEVDİRMEKTİR. BUNUNLA BİRLİKTE İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ GENÇ YETENEKLERİN KATILDIĞI TASARIM YARIŞMALARINA DEVAM EDİLECEK VE BAŞARILI ÖĞRENCİLERİN YURT DIŞINDA EĞİTİM ALMALARI SAĞLANACAKTIR.

5.        MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALINMASI VE YURT DIŞINDA EĞİTİM

            BİLDİĞİNİZ ÜZERE SEKTÖRÜMÜZÜN BÜYÜK BİR PROBLEMİ OLAN MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİNİN TÜM PROSÜDÜRLERİNİ TAMAMLADIK. ŞİMDİ SIRA DİĞER BİR PROJEMİZ OLAN KÜRK USTALIK BELGELERİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE GEREKLİ PROTOKOLLERİ YAPMAYA GELDİ. BU KAPSAMDA ZEYTİNBURNU MUHSİN ERTUĞRUL MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ İLE ÖN KOORDİNASYON FAALİYETLERİMİZİ TAMAMLADIK.

          MÜTEAKİP DÖNEMDE DERNEĞİMİZDE YAPACAĞIMIZ EĞİTİMLER VE SINAVLARLA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ KÜRK USTALIK BELGESİNİN DE SEKTÖRÜMÜZE KAZANDIRILMASINI SAĞLAYACAĞIZ. BÖYLECE SEKTÖRÜMÜZ ÇALIŞANLARININ EĞİTİMLİ OLMASINI VE EĞİTİMLERİNİN SERTİFİKALANDIRILMASINI SAĞLAYACAĞIZ.

            SAGAFUR İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMALAR YAPARAK ÜYELERİMİZİN SAGAFUR’DA EĞİTİM ALINMASINI SAĞLAYACAĞIZ.

6.        PAZARLAMA VE ORGANİZASYON

            SEKTÖRÜMÜZÜN GELİŞİMİNİ VE FİRMALARIMIZIN ÜRÜNLERİNİN SICAK SATIŞLARINI SAĞLAYACAĞI FUAR VE ORGANİZASYONLAR YAPACAĞIZ. BU KAPSAMDA DÜNYA PAZARLARINDAKİ PAYINI ARTIRMAK ÜZERE ORGANİZASYONLAR TERTİP EDİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ. BUNUN İÇİN GEREKLİ

7.        TEKNOLOJİ VE ALT YAPI

            DERNEĞİMİZİN İNTERNET SİTESİNİ ÜYELERİN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA GELİŞTİRECEĞİZ. BU KAPSAMDA İHTİYAÇ DUYACAK FİRMALARIMIZA ONLİNE SATIŞ VE KOSGEB BENZERİ DESTEKLERDEN İSTİFADE EDİLMESİNE YÖNELİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEĞİZ.

8.        MEDYA YÖNETİMİ VE PR ŞİRKETİ İLE ÇALIŞMA

            DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM GÜNÜMÜZDE SOSYAL MEDYA VE İLETİŞİM ARAÇLARININ ETKİN KULLANIMI ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR. SEKTÖRÜMÜZÜN VE ÜYELERİMİZİN HAKLARINI KORUMAK İÇİN BU TÜR FAALİYETLERİMİZİ PROFESYONEL BİR EKİPLE YÜRÜTECEĞİZ. SÖZ KONUSU PROFESYONEL EKİP, İNTERNET ALT YAPISINDAKİ TÜM TEKNİKLERLE BİRLİKTE HER TÜRLÜ MEDYA UNSURLARINI DERNEĞİMİZ ADINA YÖNETECEKTİR. BU SAYEDE TV PROGRAMLARI, GAZETE, DERGİ, FACEBOOK, İNSTAGRAM VE YOUTUBERLAR İLE TANITIM YAPILACAK VE DOĞAL KÜRKÜN DEVAM EDİLEBİLİRLİĞİ HAKKINDA SÖYLEŞİLER PLANLAYACAĞIZ.

9.        GERİ BİLDİRİM MEKANİZMASI

            SEKTÖR SORUNLARININ TAKİBİ VE ÜYELERİN PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN DÜZENLİ GÖRÜŞMELER YAPILACAK VE GERİ BİLDİRİM MEKANİZMALARI OLUŞTURULACAKTIR. İŞİNİ KAYBEDEN, SEKTÖRDEN BİR SEBEPTEN DOLAYI UZAKLAŞMAK ZORUNDA KALAN ÜYELERİMİZİN DESTEKLENMESİ VE DAYANIŞMA MEKANİZMALARI OLUŞTURULMASI SAĞLANACAKTIR.

10.      ULUSLARARASI KÜRK FEDERASYONU (IFF) İLE İLİŞKİLER

            ULUSLARARASI KÜRK FEDERASYONU TARAFINDAN PANDEMİ NEDENİYLE MALİ DESTEK SEVİYELERİNİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ İFADE ETMİŞTİM. PANDEMİ ETKİSİNİN DE AZALMASINA BAĞLI OLARAK BU KAYNAĞIN ARTIRILMASINA YÖNELİK GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ. ULUSLARARASI KÜRK FEDERASYONU İLE İLİŞKİLERİN ÜST DÜZEY SEVİYEDE SÜRDÜRÜLMESİNE YÖNELİK OLARAK YENİ PROJELER OLUŞTURULMASI SAĞLANACAK VE BU PROJELER İÇİN KAYNAK OLUŞTURULMASI SAĞLANACAKTIR. AYRICA ULUSLARARASI KÜRK FEDERASYONU GENEL KURULUNDA VE KARAR MEKANİZMASINDA DERNEĞİMİZİN TEMSİLCİLERİNİN DE BULUNMASI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ.

11.      FURMARK SİSTEMİNE ENTEGRASYON

           ÜYELERİMİZİN FURMARK SİSTEMİNE ENTEGRASYONU İÇİN SİSTEME ÜYELİK, ETİKET TEMİNİ KONUSUNDA DESTEK SAĞLAYACAK VE BU KONUDA GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ.

12.      İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

            FİRMALARIMIZIN KALİTELİ İHRACAT ÜRÜNLERİ ÜRETMESİ VE ULUSLARARASI PAZARLARA SUNMASI İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE UYGUN ORTAMLAR OLUŞTURULMASINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ.

13.      ZEYTİNBURNUNDA KÜRK VE DERİ KEMERİ OLUŞTURULMASI

            ZEYTİNBURNU KÜRK VE DERİNİN MERKEZİ OLARAK BİLİNMEKLE BİRLİKTE BUNU ÖN PLANA ÇIKARACAK FİRMALARIMIZIN YOGUNLAŞTIĞI BÖLGELERDE BELEDİYELERLE GÖRÜŞEREK ÜZERİNDE KÜRK VE DERİYİ GÖSTERECEK SİMGE VEYA YAZI OLAN KEMER YAPILMASINI SAĞLAYACAK GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ.

 

SONUÇ OLARAK; BU PROJELERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK ÜZERE YANSIDA BELİRTİLEN GEREKLİ BİLGİ VE DONANIMA SAHİP TEMSİL KABİLİYETİ OLAN SEKTÖRÜMÜZÜN FAALİYET GÖSTERDİĞİ HER ALANDAN KATILIMCILARIN YERALDIĞI GENÇ, DİNAMİK VE KATILIMCI BİR EKİP İLE KARŞINIZA ÇIKIYORUZ. ŞİMDİYE KADAR SIRALADIĞIM HER BİR PROJE YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZDEN BİR VEYA BİRKAÇININ SORUMLULUĞUNDA YÜRÜTÜLECEKTİR. BU PROJELERİN GERÇEKLEŞME SÜRECİ İSTİŞARE TOPLANTILARIMIZDA ÜYELERİMİZE ARZ EDİLECEKTİR.